16 Sep 2021 by Brian Flynn

Robins Travel in FA Youth Cup

Email

Altrincham FC U18s enter the FA Youth Cup this season at the 2nd Round Qualifying stage & will travel to Chester during week commencing September 27th.

The teams know each other very well & met as recently as last week in the first game of this season's North West Youth Alliance campaign, when a late goal from Louis Morrison saw the Robins home by the odd goal in three. 

Manager, Paul Fay, said:-

'Chester aren’t to be underestimated despite the league result from the youth team in our opening league game last week. We are a hybrid squad with part-time and full time players so we are still trying to manage getting the full squad together for sessions.

Looking forward to the fixture I expect a very organised Chester squad and this will be a tough challenging game.

We only have to look at the record Chester have had in the FA Youth Cup over the years and in the U19 National Youth Alliance League for the last couple of seasons.

Credit to Calum McIntyre and the coaches over at Chester. We will prepare as much as possible with a game plan and hopefully will enjoy a positive result.'

The full draw is as follows

1 Carlisle City or North Shields v Morpeth Town
2 South Shields v Stockton Town or Workington
3 Blyth Spartans v Spennymoor Town or Gateshead
4 West Didsbury & Chorlton v Atherton Collieries
5 City of Liverpool or Trafford v AFC Liverpool
6 Chester v Altrincham
7 Wrexham v AFC Blackpool
8 Lancaster City v AFC Fylde
9 Hyde United or South Liverpool v Wythenshawe Amateurs or Chorley
10 Skelmersdale United v Stockport County
or Prestwich Heys
11 Grimsby Borough v Guiseley
12 Bradford (Park Avenue) or Emley v York City
13 Pontefract Collieries v Sheffield or Frickley Athletic
or Ossett United
14 Chesterfield v Handsworth
15 Grimsby Town v FC Halifax Town
16 West Bridgford or Boston United v Mickleover or Quorn
or Dunkirk
17 Basford United v St Andrews or Matlock Town
18 Anstey Nomads or Alfreton Town v Stamford or Lutterworth Athletic
19 Grantham Town v Long Eaton United
20 Notts County v Aylestone Park or Lutterworth Town
21 Newcastle Town v Halesowen Town
22 Kidderminster Harriers v Stourbridge
23 Solihull Moors v Evesham United
24 Bedworth United v AFC Telford United
25 Nuneaton Borough v Redditch United
or Boldmere St Michaels
26 Stotfold or Winslow United v Wellingborough Whitworth or St Ives Town
27 Rothwell Corinthians v Leighton Town
or Kempston Rovers
28 Cogenhoe United v Dunstable Town or AFC Rushden & Diamonds
or Bugbrooke St Michaels
29 Buckingham Athletic v Godmanchester Rovers
30 Rugby Town v Kettering Town or St Neots Town
31 Woodbridge Town v AFC Sudbury or Histon
or Mildenhall Town
32 Stowmarket Town v Brantham Athletic
or Newmarket Town
33 Bury Town or Hadleigh United v Whitton United or Felixstowe & Walton United
34 Leiston or Haverhill Rovers v Dereham Town
35 Lowestoft Town v King’s Lynn Town
36 Southend United v Barking or Cheshunt
37 Chelmsford City v Takeley or Ware
38 Dagenham & Redbridge v Concord Rangers
39 Hertford Town v Billericay Town or Hadley
or Wingate & Finchley
40 Aveley v Haringey Borough
41 Woodford Town v Colney Heath
42 Sawbridgeworth Town v London Lions or Hackney Wick
43 Balham or Beaconsfield Town v Hayes & Yeading United or Chalfont St Peter
44 Ashford Town (Middx) v Boreham Wood
45 Hemel Hempstead Town v Bedfont Sports Club
46 Maidenhead United v Langley
47 Barnet v Berkhamsted
48 Kings Langley v Wealdstone
49 Welling United v Punjab United or Lordswood
50 K Sports or Tonbridge Angels v Croydon or Ramsgate
51 Hollands & Blair v Bromley
52 Dartford v Dover Athletic
53 Erith Town v Glebe
54 Cray Valley (PM) v Sheppey United or Phoenix Sports
55 Corinthian Casuals v Westfield or Burgess Hill Town
56 Kingstonian or Three Bridges v Lewes
57 Leatherhead v Bognor Regis Town
58 Bexhill United or Chichester City v Alfold
59 Whitehawk v Colliers Wood United or Farnham Town
60 Sutton Common Rovers v Eastbourne Borough
61 Worthing v Hastings United or Virginia Water
62 Woking v Metropolitan Police
63 Banbury United v Reading City
64 Oxford City v Fleet Town or Camberley Town
or Wokingham & Emmbrook
65 Marlow or Ardley United v Ascot United
66 North Leigh v Thame United
67 AFC Stoneham v Eastleigh
68 Wimborne Town v Weymouth
69 Gosport Borough v Poole Town
70 Aldershot Town v Christchurch or Basingstoke Town
71 Sholing or Alton v Winchester City
72 Bath City v Mangotsfield United
73 Cheltenham Saracens v Yeovil Town
or Welton Rovers
74 Devizes Town or Gloucester City v Paulton Rovers or Portishead Town
75 Chippenham Town v Cribbs or Street
76 Cirencester Town v Cinderford Town
77 Bishops Lydeard v Torquay United
78 Banstaple Town v Saltash United

More

27th October 2021 • Match Report

Solihull shade it, but what a turnout by Alty fans for the live TV cameras!

26th October 2021 • Loan deals

Phil swoops at the double to counter Alty fitness problems

26th October 2021 • Club news

Everything you need to know for Alty vs Solihull